Pes a pocení
Pocení! Také máte občas pocit, že se potíte úplně všude? Ať už je to způsobeno teplým počasím, cvičením či tvrdou manuální prací, je to nejlepší způsob, jak tělo reguluje naši teplotu.
Po celém lidském těle se nacházejí potní žlázy, které při zvýšení tělesné teploty produkují tekutinu a tím napomáhají k ochlazování našeho těla. To už jistě každý ze své vlastní zkušenosti ví. Ale jak se vlastně potí psi?
Důvod, proč jsme nikdy neviděli psa se zpoceným podpaždím, je ten, že se jejich kůže výrazně odlišuje od té lidské.
Velké množství potních žláz se u psů soustřeďuje v oblasti jejich tlapek. Tím se vysvětluje cestička tvořená psími stopami, které zanechávají na podlaze, ač není místo, kde by si tlapičky namočily.
Spíše než pocením tlapkami, se psi chladí pomocí zrychleného dýchání s otevřenou tlamou společně s vyplazeným jazykem. Tento způsob umožňuje odpařování tekutiny z jazyka. Všichni dobře známe uslintané tlamy našich mazlíčků v horkém letním počasí. A právě touto cestou psi ochlazují své tělo nejvýznamněji.
Dalším mechanismem, kterým se psi mohou schladit, je dilatace či rozšíření krevních cév na jejich hlavě a uších. S horkými oušky se setkáváme spíše při nadměrné fyzické aktivitě než při vysoké venkovní teplotě.
S pocením jsou také spojená některá varování. V horkém dni, především pokud je pes velice aktivní, může dojít k přehřátí. Tento stav se nazývá hypertermie a může vést až k srdeční mrtvici.
Jak poznáte přehřátého pejska? Bude se mu velice těžce dýchat a bude malátný až zmatený. Pokud se kouknete na jeho dásně a jazyk budou se jevit jasně červené. V případě, že bychom tyto varovné signály ignorovali, může pejsek zkolabovat, mít záchvat nebo dokonce upadnout do kóma. Ale to jsou ty nejčernější scénáře.
V dalším článku se dozvíte tipy a triky, jak pejsky ochlazovat a chránit před horkými letními dny.
Článek naleznete zde.