Když má pes horký čenich
„Je to studené jako psí čumák“, říká se o něčem evidentně studeném. Ano, pokud si máme představit psí čumák, nebo-li také čenich, pak si ho zcela určitě představíme jako něco studeného, protože psí čenich je opravdu většinou studený a vlhký.
Ale co když je čenich našeho psa proti všemu očekávání a proti všem zvyklostem nikoliv studený a vlhký, ale právě naopak, tedy teplý a suchý?
Znamená to, že je náš pes nemocný a má zvýšenou teplotu?
Co dělat, když má pes horký čumák?
Horký psí čenich nemusí znamenat horečku!
První a hlavní rada v takovém případě zní: „Zbytečně nepanikařit!“ Všeobecná a vžitá představa studeného psího čenichu nám sice přikazuje považovat jakékoliv vybočení z této „normy“ za symptom nějaké choroby, ale je tomu skutečně tak?
Bude-li zcela zdravý pes pobývat v nějaké přetopené místnosti se suchým vzduchem, např., dejme tomu, v bytě, bude s velkou pravděpodobností jeho čenich suchý a horký, aniž by to signalizovalo něco víc než jen to, že psovi může být v přetopeném bytě třeba i trochu horko.
Stačí však se psem na malou chvíli vyběhnout ven na čerstvý vzduch a čenich se brzy sám vrátí do normálu – bude opět „předpisově“ studený a vlhký.
Ačkoliv se mnoho pejskařů domnívá, i díky onomu rčení o něčem studeném jako psí čumák, že čenich je u psa nejspolehlivějším indikátorem jeho tělesné teploty a zdraví, je skutečnost přece jen trochu jiná.
Jak je to se psím čumákem?
Povrch psího čenichu, respektive jeho stav totiž odráží mnohem spíš teplotu a vlhkost jeho okolí než skutečnou tělesnou teplotu psa. Tu mnohem přesněji než saháním na čenich zjistíme, pokud se nám pes opravdu nezdá v pořádku, tak, že ji změříme v konečníku, přičemž je dobré konec teploměru důkladně naolejovat.
U zdravého psa se jeho tělesná teplota pohybuje v rozmezí od 37 do 39 °C. Je tedy o něco vyšší než tělesná teplota dvounohého pána tvorstva. Ale pozor! U štěňat, či u psů po výkonu nebo příliš vzrušených a nervózních, může být tato teplota ještě i o něco vyšší, třeba i 39,5 °C, aniž by to nutně znamenalo horečku.
Má-li tedy pes teplý a suchý čumák, ale zároveň nevykazuje žádné jiné známky toho, že by s ním mohlo být po zdravotní stránce něco v nepořádku, tzn., funguje-li normálně a bezproblémově, pak jsou v takovémto případě obavy o jeho zdraví zbytečné.
Samozřejmě, pokud se ale objevují další zjevné příznaky nějakých zdravotních problémů, nebo pokud je naměřená rektální teplota opravdu vyšší než běžný normál, pak nezbývá, než navštívit veterináře, který už bude vědět, co a jak.
Autor: Karel Trčálek
Zdroj: hafici.cz