10 rad, jak se starat o psa v horkých letních dnech
Vedra jsou tady. Víte, jak psa zchladit, aniž byste mu ublížili? Termoregulace čtyřnohých mazlíčku je zcela odlišná od té naší. Proto je důležité znát správné způsoby, jak jim letní vedra, co nejvíce zpříjemnit. Zde naleznete několik nepostradatelných rad, jak správně zchladit psa.
1. Venčete své pejsky brzy ráno nebo pozdě odpoledne
Brzká rána a pozdní odpoledne jsou těmi chladnějšími částmi dne, díky tomu se stanou procházky mnohem příjemnější pro oba, jak pro Vás tak pro Vašeho psa. Mnoho z nás upřednostňuje intenzivní venčení, aby se naši miláčky co nejvíce vyřádili, ale toto roční období je časem, kdy bychom měli raději zvolnit.
2. Používejte boty pro psi
Boty pro psi? Zdá se vám to divné. Naopak je to ten nejlepší způsob, jak chránit vašeho psa před popáleninami. V horkých dnech je nejenom teplý vzduch ale i země. Především povrchy jako jsou cement nebo asfalt jsou rozpálené do vysokých teplot. Psi vstřebávají teplo tlapkami. Boty mohou ochránit psi nejen od zimy v zimních měsících ale právě i od tepla v těch letních.
3. Varovné signály dehydratace
Psi se nepotí. Místo toho se ochlazují zrychleným dýcháním. Přehřátý pes bude nadměrně slintat. Což vede k otupělosti, jeho oči se podlijí krví a bude vypadat zmateně. Je-li pes dehydratovaný a vy nadzvednete jeho srst, bude trvat mnohem déle, než se vrátí zpět na své místo.
4. Hydratujte svého psa
Každý pes má jiné potřeby v boji s horkými teplotami. Mějte na paměti, že tmavší kožich pohlcuje více tepla než světlejší. Také u psů s nadváhou je větším riziko dehydratace. Noste lahev s vodou na každou procházku se psem. Můžete to pojmout i ve stylu hry. Nechte vašeho psa, ať lahev nese v batohu na zádech. Bude mít úkol, který musí splnit a zároveň ho bude lahev chladit.
5. Vymýšlejte nové způsoby ochlazování psa
Nemáte klimatizaci? Nevadí. Najděte kousek stínu a udělejte tam pro vašeho psa koupátko pomocí dětského nafukovacího bazénku. Nebo jednoduše namočte ručník a položte ho psovi na zem, aby si na něho mohl lehnout. Pokud budete velcí kutilové, můžete pejskům sestrojit rozprašovač, který je bude zvlažovat jemnou mlhou vody.
6. Ochlazujte pejsky od spodu nahoru
Pokud psa stříkáte vodou, nezapomeňte na tlapky a břicho. Stříkat mu pouze na záda a hřbet nestačí. To platí i s mokrým ručníkem. Je tedy lepší, pokud pejsek na ručníku leží, než kdyby ho měl na hřbetu.
7. Dovolte svému psovi zahrabat se!
Váš pes si může sám najít způsob, jak se vypořádat s teplem. V přírodě si psi nehrabou nory kvůli nějaké frustraci ale k nalezení jídla, skrytí sebe sama nebo k ochlazení. Pokud je to možné, pokuste se najít místo, kde je stín a váš pes si tam bude moci vyhrabat díru.
8. Nechte svého psa sledovat počasí
Psi bohužel nemohou sledovat předpověď počasí v televizi, proto nemohou vědět, proč zrovna dnes se nejde na pořádnou procházku během dne. Proto umožněte svému psovi, zažít si na vlastní kůži, že je moc horko, mokro nebo zima na dlouhou procházku. Díky tomu pes instinktivně pochopí volbu krátké procházky. Nebo se sám vrátí domů do bezpečí.
9. Nikdy nenechávejte psa v zaparkovaném autě
Uvnitř auta je mnohem větší teplota než teplota okolního prostředí a to i v případě, je-li auto ve stínu. K tomu může pes pocítit dokonce i klaustrofobii, což napomáhá rychlému nástupu dehydratace. Na dlouhých cestách autem mějte u sebe vždy vodu pro psa a dopřejte mu pravidelné zastávky na proběhnutí a vyvenčení.
10. Využijte horkého počasí jako záminku pro vodní radovánky
Tou nejlepší aktivitou v letních měsících, kterou lze dělat, je každopádně plavání. Vyměňte tedy procházky s vaším pejskem za plavání. V dnešní době jsou, již na mnoha koupalištích, vyhrazené části určené ke koupání psů. Máte-li tuto možnost, je to skvělá příležitost k aktivnímu trávení času s vaším psem, podobně jako oblíbené procházky.